Sprzęt aplikacyjny

Produkty wykorzystywane do malowania pojazdów szynowych pozwalają na stosowanie różnych urządzeń do aplikacji. Podobnie jak w przypadku systemów malarskich, nie ma uniwersalnych urządzeń do wszystkich zastosowań. Bardzo często są używa się specjalnych rozwiązań technicznych  stworzonych dla konkretnych wymagań aplikacyjnych.

Lepkość farby można zmniejszyć poprzez jej podgrzanie. Dzięki temu zmniejsza się ilość rozcieńczalnika potrzebnego do osiągnięcia lepkości aplikacyjnej. Odpowiednie urządzenia aplikacyjne, takie jak np. podgrzewane węże lub urządzenia do wstępnego podgrzewania pojemnika z farbą były wcześniej opłacalne ekonomicznie tylko w przypadku dużych ilości farby.

W zakresie prac przygotowawczych lub naprawczych, w trakcie których zużywana jest mała ilość farby, jej nakładanie przebiega w konwencjonalny sposób: przy pomocy wałka, pędzla lub przy zastosowaniu natrysku pneumatycznego z odpowiednio rozcieńczoną farbą. Powłoki nakładane w ten sposób charakteryzują się niską grubością. By uzyskać wymagane grubości ten etap pracy musi być wykonany kilkakrotnie.

Firma BLO Lackiertechnik opracowała sprzęt o nazwie „Kleinste Heißspritzanlage der Welt“ czyli "Najmniejszy na świecie system natryskowy na gorąco", który w znaczny sposób usprawnia tego typu prace.

Rezultatem zastosowania podgrzewanego węza w połączeniu z dwulitrowym pojemnikiem na farbę jest także możliwość ogrzewania małej ilości farby celem obniżenia jej lepkości aplikacyjnej.

Wspomniane urządzenie wykazuje swoje zalety szczególnie w zakresie powlekania krawędzi. Ze względu na szybką utratę temperatury aplikowanej farby po jej nałożeniu na powierzchnię, lepkość farby ponownie szybko wzrasta. W ten sposób zwiększa się granica ściekalności mokrej powłoki. Pozwala to na bezpieczne nakładanie grubszych warstw farby oraz na uzyskanie w jednym kroku roboczym wymaganych grubości powłoki. Dzięki temu czas trwania prac przygotowawczych lub naprawczych może zostać w znaczny sposób skrócony.

Sprzęt do natrysku małych ilości farby stanowi bardzo przydatną pomoc w pracach przygotowawczych i remontowych.

Zalety:

  • Redukcja lepkości farby przez ogrzewanie
  • Większa grubość warstwy możliwa dzięki wyższej granicy ściekalości
  • Lepsze pokrycie krawędzi
  • Zmniejszenie ilości mgły lakierniczej
  • Redukcja zużycia rozpuszczalników (redukcja VOC)
Źródło: Za zgodą BLO Böhnstedt Lackier- & Oberflächensysteme GmbH. Dalsze informacje na temat BLO można znaleźć tutaj: www.blo-lackiersysteme.de